Przejdź do treści

Co myślą kandydaci na prezydenta o sprawach śląskich? Rada Języka Śląskiego rozesłała zapytanie

W poniedziałek, 28 kwietnia, Rada Języka Śląskiego wysłała do kandydatów w nadchodzących wyborach prezydenckich zapytanie w sprawie Ślązaków o treści:

Zgodnie z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku 586 tys. obywateli polskich poczuwa się do narodowości śląskiej, a 458 tys. deklaruje używanie języka śląskiego w kontaktach domowych.

Ślązacy w ostatnich latach wykonali ogromną pracę, mającą na celu zatrzymanie zaniku dziedzictwa swoich przodków. Rzeczpospolita Polska jednak wciąż odmawia im podmiotowości i mimo wielu próśb śląskie kultura i język nie są objęte ochroną przez polskie prawo.

W związku z Pani kandydaturą w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Członkowie Rady Języka Śląskiego chcieliby Panią zapytać o stanowisko w sprawie ewentualnego uznania języka śląskiego za regionalny lub Ślązaków za mniejszość etniczną poprzez zmianę Ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym”.

O zapytaniu kandydatów o kwestię śląską postanowiono po tym, jak w zeszłym roku Sejm i Senat przyjęły uznanie języka śląskiego za regionalny, ale sprzeciwił się temu prezydent Andrzej Duda.

Rada Języka Śląskiego nie ocenia poglądów kandydatów, dlatego zwroty grzecznościowe w zapytaniach są dopasowane do każdego z nich. Do Magdaleny Biejat Rada zwróciła się słowami: „Szanowna Pani Marszałkini”, a do Grzegorza Brauna: „Szczęść Boże, Panie Pośle”.

O odpowiedziach Rada będzie informować na bieżąco.